18 grudnia 2015

Przygotowanie plików

 

DTP – PRZYGOTOWANIE PLIKÓW DO DRUKU:

Informacje Ogólne:

Nasza drukarnia drukuje wg projektów graficznych dostarczonych przez Klienta. Istnieje także możliwość przygotowania profesjonalnego projektu graficznego przez naszych grafików. Ma to charakter usługi dodatkowej i wyceniane jest indywidualnie.

Każdy plik graficzny przed przekazaniem do druku jest sprawdzany przez nas pod kątem technicznego przygotowania do druku. Niepoprawne przygotowanie pliku, a co za tym idzie konieczność dokonania w nim zmian, może wpłynąć na czas realizacji zamówienia. Drukarnia nie ponosi odpowiedzialności za błędy w druku wynikające z niepoprawnego przygotowania pliku do druku przez Klienta, a także za błędy merytoryczne w projekcie (np. w tekstach).

Jeśli zajdzie potrzeba dokonania zmian w pliku nasz dział graficzny skontaktuje się z Państwem mailowo lub telefonicznie. Dla ułatwienia kontaktu w zamówieniu można podać bezpośredni kontakt do osoby, która przygotowywała projekt do druku.
Jeżeli będziemy zmuszeni dokonać zmian w pliku, które mogą wpłynąć na zmianę jego wyglądu, prześlemy do Państwa podgląd pliku w celu koniecznej w takim wypadku akceptacji.

 

Format Pliku:

Zalecanym formatem pliku do druku jest PDF wygenerowany przy użyciu profesjonalnego programu do grafiki komputerowej (przede wszystkim programy pakietu AdobeIllustrator/Photoshop oraz Corel Draw).

W pliku otwartym grafiki powinny ładnie wyglądać przy powiększeniu do wielkości rzeczywistej, a w parametrach zapisu pliku PDF należy pamiętać o ustawieniu wysokiej rozdzielczości (zalecamy 300 dpi) i kolorystyki na CMYK. Można skorzystać z domyślnych ustawień zapisu PDF-a: Jakość drukarska (Press Quality), PDF X-1a lub PDF X-3 (w przypadku wybrania standardów PDF X-1a lub PDF X-3 ewentualne kolory RGB w pliku zostaną automatycznie przekonwertowane na CMYK).

Dopuszczalne jest także przekazanie do druku spłaszczonych map bitowych (np. .tiff), a także otwartych plików programu Corel (z tekstami koniecznie zamienionymi na krzywe) plików .eps, oraz .psd .

UWAGA! ? pliki programów biurowych (np. Ms Word, Power Point) i PDF-y zapisane z tych programów technicznie nie nadają się do profesjonalnego druku i mogą jedynie pełnić funkcję wzoru do wykonania profesjonalnego projektu przez naszego grafika;

Kolorystyka:

W poligrafii każda pełnokolorowa grafika (np. zawierającą kolorowe fotografie) drukuje się za pomocą czterech farb drukarskich: cyan, magenta, yellow, black (CMYK).

Do druku przeznaczone są wyłącznie pliki z grafikami w trybie kolorystycznym CMYK.

Przygotowując projekt należy zatem tryb wszystkich grafik zamienić z RGB na CMYK (w projekcie lub podczas eksportu) zachowując standardowy europejski profil kolorystyczny ( ISO Coated v2; Fogra-39).

Aby uzyskać efekt głębokiej czerni należy kolor czarny przygotować w następujących proporcjach: TERMOSUBLIMACJA: C-20% M-40% Y-40% B-100%;DRUK CYFROWY: C-20% M- 40% Y-40% B-100%; ECOSOLVENT: C-100% M-100% Y-100% B-100%.

Istnieje możliwość drukowania mniejszą ilością kolorów niż 4, ale trzeba wiedzieć, że nie każda grafika wyglądająca wizualnie na np. dwukolorową rozbarwia się faktycznie na dwa kolory. Należy zatem świadomie operować ilością kolorów w pliku graficznym, by był on zgodny ze złożonym zamówieniem.

Należy pamiętać, iż nieskalibrowany monitor, a także zwykła drukarka nie przedstawia kolorów w sposób wiarygodny;

Rozdzielczość grafik:

Mapy bitowe (np. zdjęcia) umieszczone w projekcie powinny mieć rozdzielczość 300dpi. W przeciwnym razie na wydruku mogą być widoczne charakterystyczne piksele. Dla prac w dużym formacie można obniżyć rozdzielczość do 200dpi, by plik do druku nie był zbyt ?ciężki? (tzn. zajmował mniej miejsca na dysku twardym, co ułatwi przesłanie projektu do drukarni).

Oddział: ul. Sadowa 107
32-020 Wieliczka
NIP 679-316-01-20
KRS 0000705058

Czynne: od poniedziałku do piątku
w godzinach od 9-15
+48 515 750 700 lub 509-584-008
biuro@printress.pl